Ние сме наследници на богатото културно наследство завещано ни от нашите предци. Образци на културното и историческо наследство като архитектурни паметници, предмети на бита и ценности, има още от Палеолита, когато различни племена са населявали територията на нашите земи, от Древността, Средновековието, Възраждането и съвременността.
Забележителности и предмети от бита, представляващи особен интерес са открити на много места в района на Нови Искър . . . ръкописи, манастири, папетници. Някой от предметите се съхраняват в етногравската сбирка към читалището в с. Доброславци и някой други музейни и етногравски сбирки по места.
Всички те са съхранени и отразени в нашите традиции и обичай
Културно наследство на район Нови Искър!

Курилски манастир "Св. Иван Рилски"
Район „Нови Искър” заема северните покрайнини на гр. София и е формиран от гр. Нови Искър и 12-те околни села /Кътина, Балша, Доброславци, Войняговци, Подгумер, Чепинци, Световрачане, Житен, Кубратово, Локорско, Негован, Мировяне/. Разположението на селищата затруднява транспортните връзки и възможностите за по-оживени културни контакти.
Сайтът „Нови Искър 360” дава възможност на хората с лекота да преодолеят пространството и да опознаят историята ни и културните ни забележителности.
Публикации на професионални историци, археолози и краеведи проследяват историята на отделни селища от района. Настоящият сайт ще направи достояние на своите читатели разнообразна информация и богат снимков материал на природните и културни ценности на район „Нови Искър”.
Района на Нови Искър е част от северната дъга на "Мала Света Гора"
Основната цел на този проект е да популяризира природните и исторически обекти и места за туризъм.
Културно наследство
ИСТОРИЯТА РАЗКАЗВА ...
В християнската топография по българските земи, днешна София и околностите заемат особено значимо място.
Разположена на диагоналния път, свързващ изтока и запада, на границата между Илирик, Дардания и Тракия, древната Сердика има ключово значение през IV - V век. Римският император Константин Велики (324 - 337г.) - пръв признал християнството за равноправна с другите релегии - се колебае дали да не я направи своя столица. Мълчаливите свидетели на онова време ротондата Св. Георги и базиликата Св. София вероятно помнят стъпките на императора, когото християнската църква канонизира като светец. В този период Сердика е вече епископско седалище, а раннохристиянския некропол около Св. София свидетелства за широкото разпространение на християнството в града и околностите му. При наследниците на Константин - Констанций и Констант, Сердика става място на едно от значимите събития през IV век - поместния църковен събор през 343 - 344 г., предизвикан от появата на арианството. На събора участват 170 епископи от Изтока и Запада. Председателства го Осия Кордовски с подгласник сердикийски епископ Протоген. Освен с приетите 20 канона, включени в каноническите сборници още през V век, този Събор е важен, тъй като запазва единството на църквата поне до смъртта на Константин. По-късно Юстиниан I Велики (537 - 565 г.) включва Сердика в рамките на архиепископията Първа Юстиниана.
По време на Първото българско царство Средец вероятно е мястото, където се е намирала една от седемте съборни църкви, т.е. играл е важна роля в утвърждаването на автономността, а по-късно на автокефалния статут на българската църква. Писмените източници споменават и други църкви в града датиращи от ранното средновековие. След падането на византийското владичество градът е включен в рамките на Охридската архиепископия.
По време на Второто българско царство в Средец са били построени значителен брой нови църкви - Св. Петка, Св. Николай Мириклийски, Св. Петка Самарджийска, две църкви по западната страна на булевард Княгиня Мария Луиза. От този период е и малката църква между с. Герман и с. Лозен. По естествен път в планината около този важен християнски център възниква и манастирски комплекс Мала Света гора, който макар и далеч от значимата си роля и великолепие в миналото, съществува и днес.
ВЪЗНИКВАНЕ НА МАНАСТИРСКИ КОМПЛЕКС МАЛА СВЕТА ГОРА
През XIII век се създават и укрепват повечето от манастирите в Софийско, поставя се началото на грандиозния комплекс Мала или Софийска Света гора. В него се свързват 14 манастира по протежението на Витоша и съседните и планини. Този комплекс възниква спонтанно и се формира в продължение на няколко века. В основата му са някогашни черквици, разположени в твърдините по Витошката, Лозенската и Плана планини. Когато някоя черквица се окаже малка, недалеч от нея се създава друга по-голяма и така възниква манастир. Такъв пример е Кладнишкият манастир "Св. Никола". Други манастири възникват около черквиците на разрушените по-късно от турците крепости. Главен манастир някога е бил Бистришкият "Св. Никола" - на негово място се намира днешната черква "Св. Георги" в Бистрица.
Из планините около София са разположени най-значителните културно-исторически обители. Много от тях съществуват и до днес. Това са Кладнишкия манастир "Св. Никола", Драгалевският манастир "Св. Богородица", Кокалянският манастир "Св. Архангел Михаил", Германският манастир "Св. Иван Рилски", Горнобанският манастир "Св. св. Кирил и Методий" и други. Повечето от манастирите в Софийско са посветени на патрони - светци, свързани с борбите за народностно самоопределение,поддържащи вековните обичаи на народа, намирали отражение в неговия бит и поминък.
Манастирите в Мала Света гора се превръщат в огнища на народностния дух и култура, в истински духовни и социални центрове, около възстановените манастирски черкви и параклиси постепенно се основават населените места, които днес са част от София.

Културно наследство на район Нови Искър!
Ние сме наследници на богатото културно наследство завещано ни от нашите предци. Образци на културното и историческо […]

Параклис „Свети Спас” в с. Локорско
Параклис „Свети Спас” в с. Локорско Параклисът „Свети Спас” е построен през 1997-98 г. на мястото на старо […]

Оброчен кръст “Свети Илия”
Оброчен кръст “Свети Илия” Оброчен кръст “Свети Илия” в землището на с. Доброславциа ” . . . […]

Оброчен кръст “Кован кръст” край Курило
Оброчен кръст “Кован кръст” край Курило Оброчен кръст “Кован кръст” край Курило. . . . Следва още […]

Оброчен кръст – с. Войнеговци
Оброчен кръст – с. Войнеговци Оброчен кръст в с. Войнеговци. Намира се в полето под с. Войнеговци […]

Крепостта “Белиград”
Крепостта “Белиград” Средновековна крепост “Белиград” се намира на север от кв. Курило в Нови Искър и на […]
Крепостта “Градище над с. Балша
Крепостта “Градище над с. Балша За сега няма информация в този сайт. Проверете по-късно!Крепостта “Градище над с. […]
Крепостта “Градище над с. Кътина
Крепостта “Градище над с. Кътина За сега няма информация в този сайт. моля потърсете по-късноКрепостта “Градище над […]

Курило – Кременица
Курило – Кременица На 17 км северно от София в подножието на Стара планина се намира многослойно […]

Могили, светилища и оброци
Могили, светилища и оброци Тракийските гробници и светилища са единствените почти изцяло запазени представители на монументалната култова […]

Църката „Света Троица” в с. Мировяне
Църката „Света Троица” в с. Мировяне Църквата “Света Троица” в с.Мировяне е построен през 1871г. Цялата е […]
Църквата в кв. Гниляне
Църквата в кв. Гниляне was last modified: декември 31st, 2017 by veskoni

Църквата „Св. Николай Чудотворец” – кв. Славовци
Църквата „Св. Николай Чудотворец” – кв. Славовци Когато Славовци е било голямо и богато село по време […]

Църква „Св.Архангел Михаил” в с. Доброславци
Църква в с. Доброславци Църквата „Св.Архангел Михаил” в с. Доброславци е построена през 1775 година върху основи […]

Църквата „Св. Николай Мирликийски” в с. Негован
Църквата „Св. Николай Мирликийски” в с. Негован Църквата „Св. Николай Мирликийски” в с. Негован се намира в […]

Църква “Св. Петка” в с. Балша
Средновековната църква “Света Петка” се намира близо до центъра на село Балша, до новата църква, построена […]

Църква „Възнесение господне” в с. Кътина
Църква „Възнесение господне” в с. Кътина Църквата „Възнесение Господне” („Св. Спас”) в с. Кътина е построена през […]

Църквата „Успение Богородично” в кв. Курило.
Църквата „Успение Богородично” в кв. Курило. Посещения: 933 Старият храм в Курило е бил посветен на Вси […]

Църквата „Св. Петка” в с. Войняговци
Църквата „Св. Петка” в с. Войняговци Църквата „Света Петка” се намира на площада в с. Войняговци. Построена […]

Църквата „Св. Николай чудотворец” в с. Локорско
Църквата „Св. Николай чудотворец” в с. Локорско Енорийската църква на с. Локорско „Св. Николай Чудотворец” е използвана […]

Църквата „Св. Троица” – кв. Кумарица
Църквата „Св. Троица” – кв. Кумарица Малката църква „Света троица”е исторически паметник и резултатите от направените проучвания […]

Църква “Света Петка” – Балша
Църква “Света Петка” – Балша Посещения: 478 Църквата “Света Петка” се намира в центъра на село Балша […]

Манастир „Св. 40 мъченици” в с. Кътина
Манастир „Св. 40 мъченици” в с. Кътина Църквата е нова, осветена с празничен водосвет на 30 май […]

Манастири
Манастир или обител (от средногръцки: μοναστήριον, в свободен превод място за самота) е религиозна общност от монаси […]